KOCAELİ İZMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atatürk MTAL 2017 Uluslararası Robot Yarışması Türkiye Birincisi

Atatürk MTAL Konya´da düzenlenen 2017 Uluslararası Robot Yarışmasında Temalı robot kategorisinde birinci olmuşlardır.
Atatürk MTAL 2017 Uluslararası Robot Yarışması Türkiye Birincisi

Okulumuz Konya´da düzenlenen 2017 Uluslararası Robot Yarışmasında Temalı robot kategorisinde birinci olmuşlardır.Resimler için tıklayınız.

MEB  ROBOT  YARIŞMASI  ŞAMPİYONU  İLİMİZDEN

Bu yılki ana teması "Mevlana", sloganı ise "Ahican Hoşgörü Kenti Konya´da" olarak belirlenen "11´inci Uluslararası MEB Robot Yarışması"nda İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Temalı Kategoride Şampiyon oldu.

İlimizde Mesleki Eğitime verilen değer ve kalitesinin artırılması çalışmaları meyvelerini vermeye başlamıştır. Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüzün desteği ve motivesi ile sektöründe işbirliğine gitmesi neticesinde MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün OSKAR’ı olan yarışmada alınan ödülle ülkemizde ilimizin Mesleki eğitimin kalitesi ispatlanmış olundu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve TÜBİTAK iş birliğiyle düzenlenen yarışmada öğrenciler, kendi yaptıkları robotlarla 3 gün boyunca birincilik için mücadele etti.

13 ülke 391 okuldan 3 bin 240 öğrenci ve öğretmenin yer aldığı yarışma ile üniversite ve lise öğrencilerinin öz güvenlerinin, araştırma ve sorgulama becerilerinin artırılarak, kolektif çalışmayı öğrenmeleri hedeflendi.

Yarışma kapsamında, "Temalı", "Çizgi İzleyen", "Hızlı Çizgi İzleyen", "Sumo", "Mini Sumo", "Robotino (Hareketli Robotlar)" ve "Serbest Proje" kategorilerinin yanı sıra bu yıl "İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)", "İnsansı Robotlar", "Endüstriyel Robotik Kol", "Tasarla-Çalıştır" ve "Yumurta Toplama (Caretta Caretta)" kategorilerinde toplam 2 bin 834 robot performans sergiledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Spor Salonu´nda düzenlenen ödül töreninde, protokol üyeleri tarafından dereceye giren öğrencilere kupa ve çeşitli ödüller verildi.

Daha önceki yıllarda ikincilik, üçüncülük , en iyi mühendislik ve en iyi tasarım ödüllerini alan Şirintepe Atatürk MTAL bu yıl şampiyonluğu da elde etti

Yarışmaya 8 öğretmen ve 6 öğrenci ile katılan okulumuz son gün finallerini izleme ve Konya şehir turuna 90 öğrenci ve öğretmenini götürmüştür. Büyük bir heyecan yaşanan yarışmada taraftarların tezahüratları arasında şampiyonluk elde etti.

Okul Müdürü Kemal ARSLAN’ın başkanlığında giden kafile yarışma süresince yaptığı tezahürat ve şovlarla yarışmaya renk katmış ilimizin adını gururla salonda inletti.

Robotların tasarımı, imalatı ve yarışmaya katılım, izleyici öğrencilerin götürülmesi gibi işlerde ; Magna Otomotiv, Tekfen İmalat Ve Mühendislik, İzmit Makina, Uzer Makina, Tunahan Makina, Akif Makina, Hamidiye Makina, Sued Temizlik, firmaları destek vermiştir.

Firmaların verdiği destek mesleki eğitimde okul sektör işbirliğinin geliştiğini göstermektedir. Bu tür işbirlikleri ile mesleki eğitim kalitesi artmakta sektörde aradığı elemanın yetişmesine vesile olmaktadır.

Gelecek yıl yapılacak yarışmalarda da daha fazla kategoride öğrencileri geliştirmek, başarı elde etmek için bu firmalar yine destek vereceklerini belirttiler.

Özellikle Magna Otomotiv gelecek yıl Kayseri’ de yapılacak yarışmaya arge birimi işbirliğinde okulla beraber çalışacaklarını tecrübelerini aktaracaklarını belirttiler.

Kozluk Mah. Sümer Sok. No.1 İzmit / Kocaeli . . . . . . . . . . . . . Adres Kodu 1678946367 - 0 262 324 59 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.